Tyű.
Elhatároztam, hogy megpróbálom megértani a jógaoktatás magyarországi rendszerét, csak hogy világosan lássam, milyen papirosok léteznek ebben a témában, melyik mire való, mire jogosít.
Kicsit elkeseredtem, de azért összeszedem itt, hátha valakit érdekel, és szintén meg akarja érteni.
No tehát.
Középfokú szinten kettő dolgot lehet tenni:
- ETI-vizsgás Alternatív Mozgásterapeuta vizsgát tenni, ebben benne van a jóga, elég komolytalan szinten.
- OKJ-s Edző-Gerincjóga oktató vizsgát tenni. Ez már valamivel komolyabb ügy, nem is nevezném banálisnak. Két félév, 300-350 óra, elég komoly pénzbe is kerül. Ezzel afféle "fitnessz-jóga"-oktató lesz az ember, tehát jobb egészségcentrumokban, profibb fitnessz termekben találhatók ilyen emberek. Úgy tűnik, hogy ha a jóga-utat nem tekintjük, akkor ez egy értelmes lehetőség - de a középpontjában a szakmaszerzés áll, nem a jóga-út.
Ami ezen túl van... Hát, az az, ami elég nehéz ügy.
- Létezett a Tan Kapuja Buddhista Főiskolán jógaoktató képzés, Melinda is ott kezdte pályafutását, most is ott tanít, de a Főiskolán a jóga csak mint spec.koll. maradt meg. pff, ez nem járható út. (Most tudtam meg, hogy Melinda nem csak jógaoktató, hanem buddhista tanító is - ez annyira, de annyira kedvesen hangzik :) )
- Van még nagyon sok jóga központnak saját jógaoktatói képzése, ezek általában egy évesek, 200-300 órát vesznek igénybe, és van köztük olyan is, ami láthatólag tényleg közelebb visz a jógához. Egyelőre nem értem, mire jók, ezeknek még utána kell nézni...
Ezen felül úgy látszik, a jóga is telis-tele van gittegyletekkel.
- Az egyik gittegylet az Jógaoktatók Egyesülete, ők raknak pecsétes papirost az ember homlokára, "védjegy"-nek hívják. Hát ez elég idétlenül hangzik, úgyszintén erősen vitatható, hogy finoman fogalmazzak.
- A másik ilyen - ez eggyel hitelesebbnek hangzik - az Európai Jóga Unió. Ezeknek van egy 4 éves tematikájuk, amire a beiratkozás úgy kezdődik, hogy egy éves alapozás és erkölcsi bizonyítvány. Ők akkreditálják a képzéseket, viszont ilyenből Mo.-n összesen egy van, azt is egy szlovák egyesülettől vették át. Amúgy a szlovákok járnak ide jógát okítani.
Továbbá van az egyes jóga irányzatok saját képzése.
Ebből Magyarországon egyet találtam, ami autentikusnak tűnik, van "hivatalos" Sivananda képzés.
- Iyengar: ez ugye úgy kezdődik, hogy három év jógaoktatói gyakorlat után vághat bele az ember, és Lengyelországban van legközelebb képzés. Ollala.
- JME (Jóga a Mindennapi Életben) - feltehetőleg saját oktatói képzésük van, de nem sikerült kiderítenem, hogy miként teszik ezt.
- Satyananda, Vivekananda jóga - Magyarországon nincs akreditált képzésük.
Na, ezek után a "jógaoktató szeretnék lenni" felvetésre mi a válasz?
Update:
Kommentelői megjegyzésből megtudtam, hogy van Sivananda képzés is. Ezen kívül Iyengar is.